Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Materiał opracowany przez Stowarzyszenie "Bursztynowy Pasaż".
Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Leader - każdy jest dla nas ważny - Gniewino 7 grudnia
Relacja z imprezy promującej wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju – Stowarzyszenia Bursztynowy Pasaż- Gniewino 07.12.2014
Było głośno na początku i na końcu… a w międzyczasie było głośno o naszych beneficjentach. Niedzielną imprezę promują efekty wdrażania naszej strategii zaczęliśmy od pokazu „Fire show”. Animatorzy z Centrum Edu Fun w ciekawy sposób zaprezentowali zagadnienia chemii i fizyki np. wystrzeliwując arbuza i podpalając sole różnych metali, robiąc tym samym wrażenie na publiczności. Potem w ogromnym podgrzewanym namiocie prezentowali się nasi beneficjenci:
Na scenie brylowały Orkiestry OSP Sławoszyno oraz Gminna Orkiestra Dęta Gniewino, które ze środków unijnych zakupiły instrumenty. Folklorystykę regionu wzorowo zaprezentował zespół Nadolanie, który dzięki środkom z Lokalnej Strategii Rozwoju kupił stroje regionalne. Podczas występu mieliśmy też okazje posłuchać finalisty kaszubskiego idola Łukasza Junga, który należy do zespołu Nadolan. Nie zabrakło też wątku kabaretowego a to za sprawą grupy Improwizacyjnej IMPRO, wywodzącej się z przeglądu Teatralno Kabaretowego Wieżowisko, na który w 2012 roku udało się pozyskać środki w ramach tzw. „małych projektów”.
Oprócz występów, przybyli na imprezę goście mogli namacalnie skorzystać z efektów wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Bursztynowy Pasaż. Można było wejść do wozu taborowego czy przymierzyć zbroję, który to sprzęt Bractwo Rycerskie spod Nordowej Gwiazdy mogło zrekonstruować dzięki unijnemu wsparciu.
Dzieci chętnie próbowały swoich sił w chodzeniu na szczudłach, pierwsze swoje kroki stawiali pod czujnym okiem wprawionych już szczudlarzy ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Wicko Inicjatywa.
Na stoisku Kółka Rolniczego – Koła Gospodyń Wiejskich w Kierzkowie, które środki unijne wykorzystało aby zorganizować dla mieszkańców kursy wikliniarstwa, bukieciarstwa i haftu krzyżykowego, uczono robić ozdoby z wikliny papierowej. Były też strefy animacji dla dzieci, gdzie maluchy samodzielnie zdobiły bombki techniką decoupage w czym pomagali pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej czy też wraz z Centum Edu Fun miały okazje samodzielnie zrobić świąteczną świeczkę.
Dla tych, którym niestraszna była aura czekały przejażdżki wózkami akumulatorowymi, zakupionymi w ramach „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”, które zakupił Pan Tomasz Wrzosek. Po przejażdżce można się było rozgrzać podczas marszu nordic walking, w towarzystwie instruktorek z firmy North Event lub przy gorącym barszczu, gołąbkach, pierogach, które serowały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gniewino oraz ze Starbienina.
Chętni mogli zakupić niepowtarzalne prezenty świąteczne, gdyż swoje stoisko w namiocie miało Stowarzyszenie Słomkowy Kapelusz, które zrzesza rękodzielników z Gminy Krokowa i okolic. Niedzielny event hucznie zakończyli członkowie Bractwa Rycerskiego dając pokaz wystrzałów z hakownic i armaty.
Imprezę, która finansowana była ze środków UE w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego poprowadził znakomity Krzysztof Niedziela.
Wszystkim Beneficjentom i uczestnikom dziękujemy za udział w imprezie i zachęcamy do obejrzenia foto relacji.