O stowarzyszeniu

Utworzono: 21-06-2022

Jakie jest nasze główne zadanie?

Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” jest Lokalną Grupą Działania (w skrócie LGD) i zostało zawiązane po wejściu Polski do Unii Europejskiej w celu wdrażania programu LEADER. Naszym głównym celem jest „dystrybucja” funduszy unijnych dla mikro i małych firm, organizacji pozarządowych i mieszkańców obszarów wiejskich oraz małych miast. 
 

Funkcjonowanie LGD opiera się na perspektywach unijnych.

Lokalne Grupy Działania funkcjonują w konkretnych odcinkach czasowych, zwanych unijnymi perspektywami finansowymi. Obecnie trwa trzecia perspektywa finansowa przypadająca na lata 2021-2027.
 

Lokalna Strategia Rozwoju! Co to takiego?

Naszym najważniejszym dokumentem jest Lokalna Strategia Rozwoju (w skrócie LSR). Przed każdą nową unijną perspektywą finansową Lokalne Grupy Działania opracowują swoje strategie (LSR), które mają za zadanie:
- scharakteryzować obszar objęty strategią, 
- wskazać jego mocne strony i szanse rozwoju,
- oraz zidentyfikować obszary problemowe i występujące tam zagrożenia. 
 
Innymi słowy: zbieramy dane ze wszystkich dostępnych źródeł (np. GUS, opracowania naukowe i statystyczne), a następnie pytamy mieszkańców obszaru jak im się żyje, z czego są zadowoleni i jakich produktów i usług mają pod dostatkiem, a czego im brakuje i z jakimi problemami borykają się w codziennym życiu prywatnym oraz zawodowym. I właśnie te problemowe, niedostępne i niedofinansowane obszary są przez nas dotowane ze środków unijnych. Jeśli ciekawi Cię co jeszcze znajduje się w naszej strategii kliknij link i przejdź do zakładki: Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2021-2027.
 

O co chodzi z obszarem działania LGD?

Kolejną, bardzo ważną zasadą, jest funkcjonowanie LGD na ściśle określonym obszarze działania. Dla nas w obecnej perspektywie finansowej (na lata 2021-2027) są to gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Wejherowo, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko oraz miasto Łeba. Nasze działania skierowane są do mieszkańców, rolników i samorządów tylko i wyłącznie z tego terenu oraz mikro i małych firm oraz organizacji pozarządowych działających tylko i wyłącznie na tym obszarze!
 
Każda gmina (decyduje o tym lokalny samorząd) może być objęta tylko jedną Lokalną Strategią Rozwoju w ramach danego programu unijnego. Dlatego np. jeśli jesteś mieszkańcem innej gminy, niż wymienione powyżej, musisz sprawdzić do jakiej, innej Lokalnej Grupy Działania należy Twoja gmina i tam udać się po wsparcie unijne.
 

Czym jest Rada stowarzyszenia?

We wszystkich Lokalnych Grupach Działania funkcjonuje dodatkowy organ nazywaną Radą, zajmujący się wyborem operacji, które będą dofinansowane w ramach przedsięwzięć zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju. W skład Rady wchodzą nasi członkowie będący przedstawicielami sektora publicznego, gospodarczego (przedsiębiorcy) oraz społecznego (stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne). Aby sprawdzić aktualny skład naszej Rady kliknij link i przejdź do zakładki: Władze i organy stowarzyszenia.
Ważną informacją jest fakt, że członkowie rady oceniają złożone wnioski na podstawie kryteriów ściśle określonych przy każdym naborze
 

Działamy w oparciu o zasady Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność.

Następnym charakterystycznym elementem związanym z funkcjonowaniem Lokalnych Grup Działania jest „oddolność”, czyli jedno z głównych założeń wdrażania unijnego instrumentu pn. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (w skrócie RLKS).
 
Podstawowymi założeniami metody RLKS są:
oddolność (szeroki udział społeczności lokalnej w tworzeniu i realizacji strategii)
terytorialność (lokalna strategia rozwoju opracowana jest dla danego, spójnego obszaru),
zintegrowanie (łączenie różnych dziedzin gospodarki, współpraca różnych grup interesu: społecznego, gospodarczego i publicznego),
partnerstwo (lokalna grupa działania funkcjonuje jako lokalne partnerstwo, w którym uczestniczą różne podmioty z różnych sektorów),
innowacyjność (w skali lokalnej mamy za zadanie wprowadzenie na rynek nowych i nietypowych produktów, usług czy rozwiązań),
sieciowanie i współpraca (wymiana doświadczeń i rozpowszechnianie dobrych praktyk).
 
Tak naprawdę wszystko, co na co dzień robimy, związane jest ze ścisłą współpracą ze społecznością lokalną. Od współpracy z członkami stowarzyszenia czy samorządami przez mieszkańców obszaru. Aktualizacja czy zmiana zapisu w naszej strategii, statucie lub nawet regulaminie często wymaga przeprowadzenia szerszych konsultacji z lokalnym społeczeństwem  i uzyskania zgody naszych członków zasiadających w różnych organach stowarzyszenia. Nasze codzienne funkcjonowanie związane jest z całą lokalną społecznością, nie tylko z osobami będącymi członkami LGD.
 

Ustawy, uchwały, wytyczne ...

Kolejnym elementem, odróżniającym nas od zwykłych stowarzyszeń, są liczne ustawy, uchwały i wytyczne, które bardzo szczegółowo opisują procedurę dystrybucji środków unijnych i których bezwzględnie musimy przestrzegać.
 
W pierwszej kolejności ściśle współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, a konkretnie pracownikami Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich (w skrócie DPROW). Nasza praca jest przez nich codziennie nadzorowana, kontrolowana i oceniana, a pracownicy DPROW są naszymi najlepszymi doradcami, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Z kolei praca DPROW-u jest nadzorowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. I chociaż dofinansowujemy rozwój różnych branż, często w ogólne niezwiązanych z rolnictwem, środki unijne, które  rozpowszechniamy przeznaczone są na obszary wiejskie, dlatego pochodzą właśnie z ministerstwa rolnictwa. 
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności DPROW oraz wyżej wspomnianych ministerstw, zachęcamy do kliknięcia na linki i przejścia na następujące strony:
- Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich 
 

A skąd konkretnie pochodzą dystrybuowane przez nas środki?

W perspektywie 2021-2027 możesz pozyskać u nas środki unijne z programów: Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 oraz Wspólna Polityka Rolna 2023-2027.
 

Wiesz już czym się zajmujemy? Sprawdź kiedy możesz złożyć wniosek o przyznanie pomocy unijnej!

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że działamy wg harmonogramu naboru wniosków, którego aktualne i archiwalne wersje znajdziesz po otworzeniu zakładki: Harmonogram naborów wniosków w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Bursztynowy Pasaż" na lata 2021-2027. Oznacza to, że nie ma „ciągłego” naboru wniosków o przyznanie pomocy w poszczególnych przedsięwzięciach, tylko są ogłaszane konkursy, w których można wnioskować o wsparcie unijne w konkretnie określonych terminach.
 
Taki nabór trwa zazwyczaj 2 tygodnie i może być powtórzony w późniejszym terminie pod warunkiem, że przyznane na realizację danego przedsięwzięcia środki nie zostały w pełni wyczerpane. Dlatego tak ważne jest dla nas zachęcenie Cię do stałego obserwowania publikowanych przez nas informacji na naszej stronie internetowej i Facebook’u. 
 

Czekamy na Wasze pytania.

Pamiętaj, że cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji. Wyjaśniamy, doradzamy i podpowiadamy jak skutecznie skorzystać ze środków unijnych. Nie boimy się trudnych pytań! 
Zadzwoń pod numer telefonu 535 310 828, wyślij maila na adres biuro@bursztynowypasaz.pl lub przyjdź do nas osobiście. Pracujemy od poniedziałku do piątku w Gniewinie przy ul. Szkolnej 3. Nasze biuro mieści się w budynku Hali Widowiskowo - Sportowej.