W czwartek, 25.05.2023 r. odbyło się posiedzenie Rady – pierwsze w nowym składzie wybranym na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia „Bursztynowy Pasaż”, które miało miejsce 15.05.2023 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Wg wytycznych Statutu stowarzyszenia, Rada składa się z członków LGD, którzy reprezentują sektor społeczny, gospodarczy i publiczny. Kadencja Rady trwa pięć lat i może liczyć od 7 do 15 członków. Do kompetencji Rady należy:
- przyjęcie i aktualizacja Lokalnej Strategii Rozwoju,
- ocena i wybór operacji do dofinansowania w ramach LSR,
- ustalanie kwoty wsparcia,
- przyjęcie i aktualizacja lokalnych kryteriów zgodności z LSR oraz lokalnych kryteriów oceny operacji,
- podejmowanie uchwał w sprawach związanych z wewnętrznym funkcjonowaniem Rady, w tym uchwalanie Regulaminu, planu szkoleń, itp.
W związku z trwającymi pracami nad opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2021-2027 zaistniała konieczność zaktualizowania dotychczasowego składu Rady. Na podstawie wytycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie mogą działać jednocześnie dwie Rady „stara – dot. perspektywy 2014-2020” i „nowa – działająca w perspektywie 2021-2027”, więc Rada, której skład został zaktualizowany będzie oceniać jeszcze wnioski z perspektywy unijnej objętej PROW 2014-2020 z gmin Gniewino i Wejherowo (projekty w tej perspektywie muszą zakończyć się do czerwca 2024 r.). Struktura nowej Rady zgodnie z wymogami jest nieco inna niż aktualnej, ale najważniejsza kwestia jest taka, że na poziomie podejmowania decyzji, ani władze publiczne, ani żadna z innych grup interesu nie może posiadać więcej niż 49 % praw głosu.
Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne zaktualizowany skład Rady liczy obecnie 11 osób i prezentuje się następująco:
- Anna Münch
- Jerzy Czupryński
- Dorota Formela
- Piotr Hebda
- Anna Liwska
- Marzena Reclaf
- Zdzisław Stasiak
- Tarnowska Iwona
- Natalia Sochaj
- Bartłomiej Zambrzycki
- Marcin Dawidowski
Na pierwszym posiedzeniu Rady występującej w nowym składzie, które miało miejsce w siedzibie stowarzyszenia w Gniewinie, członkowie m.in. mieli okazję do lepszego poznania się, zaprezentowania swoich osiągnięć i zainteresować oraz zapoznania się z procedurami wyboru operacji, lokalnymi kryteriami wyboru operacji oraz formularzami wniosku o przyznaniu pomocy czy biznesplanem, z którymi będą mieli okazję się zetknąć podczas oceny ostatnich zaplanowanych naborów wniosków w perspektywie PROW 2014-2020.
Członkom „nowej” Rady życzymy wielu sukcesów, wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanych obowiązków, natomiast tym członkom LGD, dla których przygoda związana z zasiadaniem w Radzie dobiegła końca, dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i wkład w rozwój lokalnej społeczności.